Slávnosť Zoslania Ducha Svätého

Panny Márie, Matky Cirkvi (spomienka)

+ Bohuslav Staňo a + z rodiny Staňovej a Chovancovej

na úmysel SVD

+ Ľudovít a Ľudmila Martinčekoví a rodičia z oboch strán, Ľudmila a Alojz Staňoví a rodičia z oboch strán

+ Vladimír Hanuliak – výročná sv. omša

+ Ján Kačeriak a rodičia Hriníkoví a z rodiny Kačeriakovej

NÁŠHO PÁNA JEŽIŠA KRISTA,
NAJVYŠŠIEHO A VEČNÉHO KŇAZA, sviatok

+ Štefánia Kuzmová – výročná sv. omša

za zdravie a Božiu pomoc pre rodinu Krištofíkovú

+ František a Pavlína, Mária a František Šumský, + Emília Podstalková

sv. Filipa Neriho, kňaza (spomienka)

+ Ľudmila a Kamil Krištofíkoví, + Anna a Tobiáš Romančíkoví

+ Milan Mažgut a za rodičov z oboch strán

NEDEĽA NAJSVETEJŠEJ TROJICE, slávnosť

+ Jozefína a Štefan Struhárňanský a rodičia z oboch strán

+ kanonik Štefan Biter, 10. výročie úmrtia

SLÁVNOSŤ PRVÉHO SVÄTÉHO PRIJÍMANIA

Upratovaniekostola:prosíme rodičov prvoprijímajúcih detí. Kostol sa bude upratovať po sv. spovedi. Srdečné Pán Boh zaplať tým, ktorí upratali kostol tento víkend. Na kvety ste prispeli 69 Eur.

Minulú nedeľu sme mali zbierku na katolícke masmédia. Vyzbieralo sa 550 Eur. Za vaše milodary vám srdečne Pán Boh odplať.

Dnes o 16:00 hod. vás pozývame na ďalšie pokračovanie farskej prípravy na celosvetové stretnutie rodín v Írskom Dubline. Témou šiesteho stretnutia je: Posilňovať výchovu detí(Výchova detí je umením života, ktorému sa učíme. Hovorme o formovaní detí k hodnotám, vzťahom, k ich budúcemu rodičovstvu. Hovorme o radostiach i úskaliach v odovzdávaní viery.)

Návštevy chorých v Terchovejlen v ústredí budú v pondelok ako zvyčajne.

Štvrtokpo večernej sv. omši bude krátka adorácia.

V sobotupo večernej sv. omši bude stretnutie lektorov na fare.

Na budúcu nedeľu pri veľkej sv. omši (o 10:30) máme slávnosť prvého sv. prijímania. Blízka príprava na túto slávnosť spočíva z účasti detí a jedného z rodičov na večerných svätých omšiach počas celého nasledujúceho týždňa a po nich z krátkeho nácviku. Účasť detí je povinná, aj jedného z rodičov. Ak však majú obaja rodičia neodkladné pracovné povinnosti, je to ospravedlniteľné.

V sobotu o 9:30 bude sv. spoveď pre prvopríjimajúce deti a ich príbuzných. Prosíme rodičov aby sa vyspovedali už počas týždňa počas sv. omší a v sobotu nech pristúpia tí, ktorí nemohli v priebehu týždňa.

Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi v kampani „SILA DALITSKÝCH ŽIEN“ upozorňuje na diskrimináciu indických kresťanov a zároveň inšpiruje k prehĺbeniu vlastnej viery. Osobné svedectvo predstaví Indka Sherin A. Devanantham na www.pomoctrpiacim.ska v bezplatnom časopise ACN.

Prosíme deti aby po požehnaní si prišli pre nálepky ku krstiteľnici. Prvoprijímajúce deti dostanú nálepku s podpisom do kartičky v sakristii.

Dnešnou nedeľou sa končí Veľkonočné obdobie.

Pondelok po Turícach bude liturgickou spomienkou Panny Márie, Matky Cirkvi

Od tohto roka sa bude sláviť v celej Cirkvi latinského obradu povinná liturgická spomienka Panny Márie, Matky Cirkvi.Jej termínom bude pondelok po Turíčnej nedeli, tradične označovaný ako Svätodušný pondelok.Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí to ustanovila zverejneným dekrétom s podpisom prefekta kardinála Roberta Saraha z 11. februára 2018.

O motivácii k celoplošnému zavedeniu spomienky Panny Márie, Matky Cirkvi a o zmenách, ktoré s tým súvisia, sa v Dekréte píše:

Najvyšší veľkňaz František pozorne uvážil nakoľko môže povýšenie tejto úcty podporiť rast zmyslu pre materstvo Cirkvi v pastieroch, v zasvätených a vo veriacich, ako tiež pravú mariánsku úctu, a stanovil, aby sa spomienka na Blahoslavenú Pannu Máriu, Matku Cirkvi zapísala do Rímskeho kalendára na pondelok po Turícach a slávila sa každý rok.

Toto slávenie nám pomôže pamätať na to, že kresťanský život k rastu potrebuje byť zakotvený v tajomstve Kríža, v obete Krista v eucharistickej hostine, v obetujúcej sa Panne, Matke Vykupiteľa a vykúpených.

Táto spomienka teda musí byť zaradená vo všetkých kalendároch a liturgických knihách na slávenie svätej omše a liturgie hodín.“

Kardinál Sarah vysvetlil aj výber termínu liturgického dňa v tesnej blízkosti Turíc:

„Pri zvážení dôležitosti tajomstva duchovného materstva Márie, ktorá sa počnúc očakávaním Ducha Svätého na Turíce (porov. Sk 1,14)nikdy neprestala matersky starať o Cirkev putujúcu v čase, pápež František ustanovil, že v pondelok po Zoslaní Ducha Svätého bude spomienka Panny Márie, Matky Cirkvi záväzná pre celú katolícku Cirkev rímskeho obradu. Je zrejmé prepojenie medzi turíčnou vitalitou Cirkvi a materskou starostlivosťou Márie voči nej.“

„Nádejam sa, že toto slávenie, rozšírené na celú Cirkev, pripomenie všetkým Kristovým nasledovníkom, že ak chceme rásť v Božej láske a napĺňať sa ňou, potrebujeme zakoreniť náš život v troch skutočnostiach: Kríži, Hostii a Panne Márii - Crux, Hostia et Virgo. Toto sú tri tajomstvá, ktoré Boh daroval svetu na budovanie, zúrodnenie a posvätenie nášho vnútorného života, aby nás privádzali k Ježišovi Kristovi. Sú to tri tajomstvá na kontemplovanie v tichu.“